سجادی حسینی: جشنواره بین المللی فیلم وارش مردم را نسبت به فرهنگ عامه دغدغه مند می کند
منتشر شده در 12:58 ,1398/2/2 تعداد مشاهده 3597 بار
کاوه سجادی حسینی نویسنده و کارگردان سینما معتقد است آموزش در زمینه حفظ فرهنگ عامه و نگهداری از محیط زیست، دریا، جنگل و... باید جایگزین ارائه تصاویر صرفا کارت پستالی زیبا و جذاب از اقوام مختلف و طبیعت در فیلم های ایرانی شود.

به گزارش روابط عمومی نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش، کاوه سجادی حسینی کارگردان و فیلم نامه نویس با اشاره به برگزاری نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش گفت: سینمای استان مازندران تفاوت چندانی با سایر شهرها و استان ها مثل تهران ندارد اما شهرهای شمالی و جاده های اطراف آن برای همه مردم فضای نوستالژیک و جذابی دارد، در  فیلم های تلویزیونی و سینمایی کمتر به استان مازندران پرداخته شده است و فقط هرازگاهی فیلم هایی در جنگل ها و جاده های شمالی ساخته می شود که فقط از این لوکیشن ها در آن ها  استفاده شده است.

وی با تاکید براینکه باید از نمایش فضاهای غیر شهری در فیلم ها بیشتر استفاده کنیم، افزود: با تبلیغات بیشتر شاهد ورود سینماگران تاثیرگذار به این عرصه خواهیم بود و حتی فیلمسازان شمال کشور می توانند با برگزاری نشست ها و نمایش فیلم هایی با مضامین مربوط به استان مازندران و حفاظت از محیط زیست سایر کارگردان ها و فیلم سازان را نسبت به این موضوع دغدغه مند کنند.

کارگردان فیلم «بوفالو» ادامه داد: البته جشنواره بین المللی فیلم وارش، جشنواره ای است که به همه اقوام و به طور کلی فرهنگ عامه می پردازد و سایر شهرهای دارای فرهنگ های متنوع و خاص را نشانه گرفته است و علاوه بر برگزاری نشست و نمایش فیلم، شرایط تبادل فرهنگی و آشنایی با اقوام و فرهنگ های مختلف را ایجاد کرده است.

سجادی حسینی با بیان اینکه فیلم سازی در سایر استان های کشور و پرداختن به فرهنگ عامه باعث تنوع و رنگ آمیزی در فیلم ها می شود، خاطر نشان کرد: اگرچه تاثیر نمایش عمومی یک فیلم برای مردم بسیار زیاد است اما در ارتباط با فیلم های کوتاه باید تدبیری اندیشید تا این آثار به ویژه آن هایی که به محیط زیست و فرهنگ مرتبط هستند، در مدارس نمایش داده شده تا از کودکی بچه ها را نسبت به آسیب ها و مسائل محیط زیست آگاه  کند.

این فیلمنامه نویس با تاکید بر اینکه عدم حفاظت از محیط زیست باعث آسیب به این منابع طبیعی می شود، گفت: شاهد بودیم که سیل اخیر در اکثر استان های کشور علاوه بر تخریب محیط زیست و زندگی مردم منجر به بروز مشکلات بسیاری برای هموطنان شد بنابراین باید این موضوع را جدی بگیریم.

سجادی حسینی با اشاره به یکی از راهکارهای حفظ محیط زیست پیشنهاد کرد: رشته های غیر هنری و فیلمسازان سایر حوزه ها نیز باید به این عرصه ورود کنند به عنوان مثال از برگزاری مسابقات فیلمسازی در رشته های غیر هنری حمایت کنیم زیرا در صورت دغدغه مند کردن فعالان خارج از فضای هنری می توانیم این دغدغه مندی نسبت به طبیعت را عمومیت بخشیده و نسبت به آینده امیدوارتر باشیم.

وی ادامه داد: در این نوع فیلمسازی نباید نگاه متمرکز و محدود به تلویزیون باشد زیرا بازخورد مطلوبی در پی نخواهد داشت، همچنین نباید فیلم ها لحن نصیحت گونه داشته باشند، محتوای فیلم ها نیز نباید دارای قضاوت و داوری باشد و اجازه دهیم فیلم مردم را به فکر وادارد و مخاطبان، خودشان از آن برداشت و نتیجه گیری کنند.

این کارگردان تعاملات بین المللی و تبادل سینمایی با سینمای آذربایجان را در نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش مثبت و تاثیرگذار ارزیابی کرد و گفت: فیلم های این بخش باید جسورانه انتخاب شوند. همچنین نباید فقط قصه‌های دینی را در این فیلم ها مدنظر قرار داد بلکه باید بدانیم هر موضوع انسانی، دینی هم تلقی می شود و حفاظت از محیط زیست هم یک نوع آموزه دینی است و فیلم هایی باید در این بخش ها انتخاب شود که جهانشمول تر و انسانی تر است.

این مدرس سینما بیان کرد: جشنواره بین المللی فیلم وارش می تواند با سایر جشنواره ها از جمله فجر تعامل داشته و فیلم های برگزیده را در یک بسته بندی با زیرنویس خارجی برای مهمانان خارجی نمایش دهد یا در بازار فیلم جشنواره عرضه کند. همچنین می توان در فستیوال های مختلف از جشنواره فیلم وارش و فیلم های محیط زیستی حمایت کرد.

وی اظهار کرد: متاسفانه هنرمندان و فیلمسازان ما بعضا از تصاویر کارت پستالی زیبا و جذاب طبیعت تصویر برداری می کنند و در فیلم ها توجه چندانی به آموزش نحوه محافظت از جنگل و دریا به مردم نمی شود در حالی که نمایش فیلم هایی با این مضمون بسیار تاثیرگذار است.

کارگردان فیلم «شب بیرون» همچنین تصریح کرد: باید در فیلم ها واقعیت ها، نیازهای محیط زیست و طبیعت را به مردم نشان داده و از غر زدن و نصحیت کردن دست برداشت و علاوه بر ارائه راهکار، نحوه  محافظت از طبیعت و محیط زیست را به مردم آموزش داد زیرا با حفاظت و نگهداری محیط زیست از آینده خود و نسل های بعدی می توانیم محافظت کنیم.

نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش به دبیری مهدی قربانپور 9 الی 13 اردیبهشت ماه در استان مازندران برگزار می شود.

به اشتراک بگذارید
خبرهای مرتبط مشاهده بیشتر >