دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو: جشنواره فیلم وارش به ثبت پرونده جنگل‌های هیرکانی کمک می‌کند
منتشر شده در 1:7 ,1397/11/4 تعداد مشاهده 3740 بار
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره بین المللی فیلم وارش که به موضوعاتی چون جنگل‌های هیرکانی نیز می‌پردازد، گفت: این جشنواره می تواند ثبت پرونده جنگل‌های هیرکانی در مجمع عمومی یونسکو را تسریع کند.

به گزارش روابط عمومی نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش، حجت الله ایوبی درباره برگزاری رویدادهای مهم هنری در خارج از تهران، گفت: برخی استان‌های به ظاهر برخوردار از جمله مازندران، از جهت فرهنگی جزء استان‌های محروم هستند و میزان برنامه‌های فرهنگی در این استان ها به ویژه برنامه های ملی و بین المللی بسیار اندک است. 
ایوبی با تاکید بر اینکه استان مازندران شایستگی میزبانی از یک جشنواره بین المللی با موضوع فرهنگ عامه را دارد، افزود: جشنواره فیلم وارش تنها یک جشنواره نیست بلکه یک مطالبه برای اهالی فرهنگ و هنر استان مازندران است و خوشحالیم این جشنواره پس از یک وقفه‌ چند ساله دوباره راه افتاده است.
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره بین المللی فیلم وارش که به موضوعاتی چون جنگل‌های هیرکانی نیز می‌پردازد، گفت: جنگل‌های هیرکانی، تنها منحصر به استان مازندران نیست و به استان های دیگر نیز مربوط می شود. خوشحالم بخشی از این جشنواره به موضوع جنگل های هیرکانی اختصاص پیدا می کند.
وی افزود: در سال 2019 پرونده جنگل‌های هیرکانی که زحمات زیادی برای آن کشیده شده، در دستور کار مجمع عمومی یونسکو قرار گرفته است و حالا امیدوارم جشنواره فیلم وارش به ثبت این میراث بشری کمک کند.
ایوبی با بیان اینکه ما با کشورهای حاشیه دریای کاسپین و کشورهای فارسی زبان میراث مشترکی داریم، خاطرنشان کرد: آیین ها و میراث ملموس و ناملوس با این کشورها به جای وصل موجب اختلاف شده اند. امیدوارم این بخش در توجه به ثبت مشترک آئین ها کمک و استان مازندران با ایجاد همدلی بر سر میراث مشترک، آن را به نقطه وصل کشورها تبدیل کند.

منبع: روزنامه ایران

به اشتراک بگذارید
خبرهای مرتبط مشاهده بیشتر >