عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: جشنواره «وارش» مردم را با فرهنگ‌ اقوام مختلف آشنا می‌کند
منتشر شده در 12:10 ,1397/10/11 تعداد مشاهده 306 بار
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر این که موافق برگزاری جشنواره‌های استانی است، گفت: برگزاری این گونه رویدادهای هنری مثل جشنواره وارش منجر به آشنایی مردم با فرهنگ‌ها و اداب اقوام مختلف می‎شود.

نصرالله پژمانفر، نماینده مردم مشهد و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره اهمیت برگزاری جشنواره فیلم وارش برای شناساندن ظرفیت‌های استان‌ها، اظهار داشت: کارهای فرهنگی را نباید دستوری کنیم بلکه اجازه دهیم کسانی که در حوزه فرهنگ هستند خودشان توانمندی های خود را بروز دهند.
وی با اشاره به اینکه ما در مجلس شورای اسلامی باید حمایت و نظارت کنیم اما کارها توسط اهلش پیگیری شود، افزود: اگر آمدیم گفتیم فلان جشنواره در استانی که ظرفیت‌های استانی را نشان دهد برگزار شود، فوری می‌گویند عدد و رقم آن کجاست؟ اعتبارات آن کجاست؟ چه کسی این کار را انجام دهد؟ بنابراین نتیجه آن هم می‌شود که 50 نفر را استخدام کنیم، ده‌ها میلیارد پول می‌خواهیم و دست آخر خروجی آن هم چیزی ندارد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با استقبال از حضور نیروهای داوطلب استانی در جشنواره وارش و پرورش نیروهای جوان فرهنگی گفت: باید به سمتی برویم که مخاطبان ما در حوزه فرهنگ با کمترین امکاناتی که می‌توانیم به آنها بدهیم ظرفیت‌های خود را نشان دهند و ما تنها کارها را تسهیل و نظارت کنیم.
پژمانفر افزود: در حوزه فیلم چه مستند کوتاه و چه بلند متاسفانه امروز ضعف جدی داریم و آن این است که به همه ژانرهای متعدد جامعه پرداخته نمی شود. 
وی ادامه داد: به عنوان مثال ما به موضوع اجتماعی خیلی می‌پردازیم یعنی 78 درصد موضوع اجتماعی است، خانواده، سطح زندگی، آداب و رسوم و جوانان و مسایل دیگر اصلا در سینمای ما و در فیلم‌های کوتاه و بلند وجود ندارد.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گلایه امروز ما از سینما پرداختن صرف به موضوعات اجتماعی است، ادامه داد: باید در این زمینه جواب داده شود که آیا سینما می‌‎خواهد فقط حرف‌های خود را بزند و فقط یک تریبون داشته باشد برای این که یکسری سیانمایی‌ها و فحش‌ها و مسایلی که بخشی از آن واقعیت ندارد را بگوید، یا نه؟
پژمانفر گفت: سینما باید در کنار سرگرمی، یک سری نیازهای مردم و مسایلی که باید فرهنگ سازی و توجه به آن شود را در اولویت خود قرار دهد.
وی درباره این که آیا برگزاری جشنواره‌هایی در مراکز استان مانند «وارش» می‌تواند به معرفی جاذبه‌های گردشگری استان‌ها کمک کند، گفت: قطعا بسیار موثر است، سینما بسیار تاثیرگذار است و هنوز چیزی نتوانسته جایگزین آن شود. بنابراین از ظرفیت‌های بالای هنر هفتم باید استفاده کرد که از جمله آن برگزاری جشنواره و معرفی جاذبه‌های گردشگری است.
این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: امروز ما باید مانع نشویم و اجازه دهیم که در این موضوع دیگران هم حق حیات داشته باشند. وقتی با سالن داری و مدیریت سالن داری اجازه نمی دهیم دیگران نفس بکشند و فکرشان روی پرده سینما اکران شود دیگر معنای آن روشن است یعنی استبداد در حوزه سینما است. 
وی درباره تاثیرگزاری جشنواره «وارش‌« در تعامل بین‌المللی با همسایگان دریای خزر نیز، گفت: می تواند تاثیر گذار باشد به شرطی که این ظرفیت را داشته باشد بنابراین باید قبل از این که هر اقدامی درباره آن فکر شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

به اشتراک بگذارید
خبرهای مرتبط مشاهده بیشتر >